DMwTech

Co to jest dźwięk przestrzenny w słuchawkach?

Coraz częściej w grach oferowany nam jest dźwięk wysokiej jakości, który ma otulać gracza i jeszcze bardziej pomóc mu się przenieść w wirtualny świat. Nic więc dziwnego, że jest wielu graczy, którzy podczas wybierania dla siebie słuchawek, coraz częściej patrzą na słuchawki z dźwiękiem przestrzennym. Warto jednak sprawdzić czym one się różnią od zwykłych słuchawek i czy faktycznie dzięki nim będzie można cieszyć się z lepszej jakości dźwięku. Tylko dokonując takiego porównania będziemy mieli pewność, że dokonujemy odpowiedniego wyboru, decydując się na słuchawki z dźwiękiem przestrzennym.

Inaczej rozmieszczone przetworniki

W przypadku zwyczajnych słuchawek mamy dwa przetworniki, każdy rozmieszczony w jednej słuchawce, a więc dźwięk dociera do naszego ucha tylko z jednego miejsca. Jeśli chodzi o słuchawki z dźwiękiem przestrzennym, to powinniśmy mieć świadomość, że mają one kilka przetworników, w zależności od konkretnego modelu, które rozmieszczone są w różnych miejscach nauszników.

Mamy je nie tylko w środku, ale także z przodu czy z tyłu, a to ma powodować, że dźwięk będzie docierał do naszych uszu w sposób rozproszony, a więc będziemy odbierali go tak, jakby docierał z różnych miejsc, dzięki czemu będziemy nim bardziej otuleni.

Co jeszcze zyskamy dzięki takim dźwiękom?

W grach niejednokrotnie bardzo ważne jest to, abyśmy potrafili wychwycić z której strony nadciąga przeciwnik, może się więc okazać, że korzystając z takich słuchawek z dźwiękiem przestrzennym to zadanie będzie łatwiejsze do wykonania. Dlatego też jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zagrać w daną grę najpierw ze zwykłymi słuchawkami, a później z takimi, które oferują dźwięk przestrzenny. Wówczas będziemy mogli powiedzieć czy jest jakaś różnica, a jeśli tak, to czy jest ona na tyle wyraźna, że jesteśmy w stanie zapłacić za nasze słuchawki więcej, byle tylko mieć kilka przetworników, rozmieszczonych w różnych miejscach naszych nauszników. Z pewnością słuchawki z dźwiękiem przestrzennym są inaczej skonstruowane, a to powoduje, że ten dźwięk inaczej do nas dociera. Dlatego też, powinniśmy się zastanowić czy chcemy je kupić, czy ta różnica będzie dla nas na tyle wyraźna, że będziemy w stanie zapłacić dodatkowo kilkadziesiąt złotych, aby zyskać właśnie taką funkcję.

Może się okazać, że dzięki takim słuchawkom, nasza gra wejdzie na znacznie wyższy poziom i łatwiej będzie nam zlokalizować naszych przeciwników, a więc w porę będziemy w stanie reagować na ich działania.